Na co zwracać uwagę kiedy kupujemy kask motocyklowy?

Jazda motocyklem jest to wspaniałe hobby. Potwierdzi to z pewnością wielu miłośników. Hobby to jednak bywa niebezpieczne, więc aby móc się bawić w jazdę na motorze, należy zadbać o niezbędne środki ostrożności.

Kask motocyklowy podstawowym zabezpieczeniem

Kiedy chcemy zacząć jeździć na motorze, polecane są nam różnego rodzaju akcesoria, które mają poprawić nasze bezpieczeństwo. Dotyczą one bezpieczeństwa niemal każdej części ciała. Nic nie jest jednak tak ważne, jak odpowiedni wybór kasku motocyklowego. Większość ciężkich urazów lub urazów śmiertelnych wśród „bikerów” dotyczy właśnie głowy.

Kask motocyklowy jak pasy bezpieczeństwa

Jazdę bez kasku można porównać do jazdy samochodem bez pasów bezpieczeństwa, tyle że ryzyko jest jeszcze większe. Zakup kasku nie jest łatwy, ponieważ kask kaskowi nie jest równy. Jak na ironię w Polsce nie ma żadnych regulacji prawnych (oprócz obowiązku posiadania), które dotyczą kasku, więc na rynku możemy dostać niemal wszystko, włącznie z „chińszczyzną” niedającą niemal żadnej ochrony.

Na co zwracać uwagę przeglądając kaski motocyklowe?

Poszukując kasku idealnego dla siebie, powinniśmy zwracać uwagę na wiele aspektów, ale nie wszystkie są one istotne. Jeśli idzie o stopień ich istotności, możemy je poszeregować następująco:

– certyfikat bezpieczeństwa: kask powinien posiadać certyfikat ECE 22-04, ECE 22-05, BS-6658 lub JIS-T-8133-2000;

– wygoda: kask powinien być wygodny, aby komfortowo nam się jeździło oraz nic nas nie rozpraszało;

– wyposażenie w łączność bezprzewodową: takie systemy mogą być pomocne, kiedy jeździmy w grupie. Dzięki nim możemy ostrzegać się o zagrożeniach;

– wygląd: jeśli wszystkie inne kryteria są spełnione, możemy skupić się na tym, jak kask wygląda.