Kupujemy opony na lato

opona letnia na feldze

Kupujemy opony na lato

Wiosna w tym roku może przywitać nas wyjątkowo wcześnie. Jeżeli więc, nie chcemy dać się zaskoczyć przez wysokie temperatury powinniśmy pomyśleć nad zmianą opon zimowych na letnie odpowiednio wcześniej. W poniższym wpisie postaramy się pomoc w wyborze odpowiednich nowych opon letnich. Na co zwrócić uwagę?

Zawsze kupuj cztery opony

Podstawową zasadą, którą powinniśmy kierować się podczas zakupu letnich opon jest kupowanie wszystkich czterech opon równocześnie. Jest to szczególnie istotne ze względu na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Posiadając różne modele ogumienia nie jesteśmy w stanie przewidzieć realnego zachowania opon podczas jazdy.

W praktyce oznacza to, że podane przez producenta parametry ogumienia nie będą miały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Realne właściwości opon będą jedynie wypadkową parametrów wszystkich zamontowanych modeli. Jeżeli więc chcemy móc przewidzieć zachowanie opon w różnych warunkach zawsze powinniśmy montować jeden model.

Poszczególne klasy opon

opony letnie

Wszyscy powszechnie znani producenci opon oferują klientom trzy podstawowe klasy ogumienia. Poszczególne klasy wykonane z różnych mieszanek oraz wyprodukowane za pomocą odmiennych procesów technologicznych. Z tego względu charakteryzują się różnymi właściwościami oraz ceną. Współcześnie wyróżnić możemy:

  • opony klasy ekonomicznej,
  • opony klasy średniej,
  • opony klasy premium.

To, które opony letnie będą dla nas najlepszym wyborem jest przede wszystkim uzależnione od modelu posiadanego samochodu oraz od sposobu, w jaki jest on przez nas wykorzystywany.

Tymczasem przyjrzyjmy się poszczególnym klasom opon oraz który rodzaj będzie najlepszym wyborem?

Klasa ekonomiczna oraz średnia – odpowiedni wybór dla większości?

Do klasy ekonomicznej zaliczyć możemy najtańsze modele ogumienia. Najczęściej wykonane one są ze sprawdzonych mieszanek, dzięki czemu są w stanie zagwarantować stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfort jazdy. Są one przeznaczone przede wszystkim dla kierowców posiadających samochody o małych mocach silnika, którzy większość czasu przemieszczają się po mieście.

Z kolei opony letnie średniej klasy sprawdzą się doskonale w przypadku samochodów klasy średniej oraz wyższej. Pozwalają one na zachowanie wysokiego komfortu jazdy oraz poziomu bezpieczeństwa podczas przemieszczania się zarówno po mieście, jak i w czasie przejazdów na duże odległości. Jeżeli więc zaliczamy się do grupy kierowców nie zamierzających wykorzystywać maksymalnych możliwości samochodu to opona klasy średniej jest dobrym rozwiązaniem.

Opony klasy premium

Do najdroższych opon zaliczyć możemy modele klasy premium. Charakteryzują się one wykonaniem z najnowocześniejszych mieszanek przy wsparciu nowoczesnego procesu technologicznego. Tego typu modele są dedykowane przede wszystkim do aut sportowych oraz wszystkich innych modeli odznaczających się silnikiem o wysokiej mocy.

Z pewnością są one odpowiednim rozwiązaniem dla kierowców, którzy lubią wykorzystywać maksymalnie potencjał samochodu. Ogumienie klasy premium sprawdzi się na każdej nawierzchni niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Inaczej rzecz ujmując jest to rozwiązanie, które może zagwarantować najwyższy komfort jazdy oraz bezpieczeństwo niezależnie od warunków zewnętrznych.