Jak prawidłowo przewozić narty w samochodzie?

bagażniki na narty

Jazda na nartach to doskonała rozrywka, ale też sposób na aktywne spędzanie czasu, poprawiające zdrowie i kondycję organizmu. Problem tylko w tym, że transportowanie nart samochodem to często niezwykle trudne zadanie, przez co wielu miłośników białego szaleństwa z czasem rezygnuje ze swojego hobby. Żeby do tego nie dopuścić, prezentujemy kilka bardzo ciekawych sposobów na przewożenie nart w samochodzie. Które rozwiązanie jest najlepsze i warto je polecić każdemu?

Czy można transportować narty w aucie?

Jakie pytanie najczęściej pada z ust kierowców, którzy chcą transportować samochodzie narty? Praktycznie każdy z nich zastanawia się nad tym, czy można je przewozić wewnątrz samochodu. Czy jest to wykonalne, a przede wszystkim bezpieczne?
Jak się okazuje, jest to jak najbardziej wykonalne, a jeśli narty zostaną właściwie zabezpieczone również bardzo bezpieczne. Z oczywistych względów narty nie mogą być przewożone w bagażniku. Nic jednak nie szkodzi, jeśli zostaną umieszczone wzdłuż auta — w kanapie zwykle znajduje się specjalny otwór, który umożliwia włożenie długiego przedmiotu. Oczywiście wiedzieć trzeba, że taka metoda pozwala przewozić tylko jedną parę nart. Innym minusem jest fakt, że narty przed załadunkiem muszą być bardzo dokładnie wyczyszczone, a najlepiej jakby znajdowały się w specjalnym futerale, który zabezpieczy tapicerkę auta przed zniszczeniem. Nie da się również ukryć, że obecność nart wewnątrz auta może znacznie obniżyć komfort podróżowania samochodem innym pasażerom.

Dachowe bagażniki na narty do auta

Innym bardzo często wykorzystywanym rozwiązaniem w zakresie transportu nart w samochodzie, jest zakupienie specjalnego bagażnika dachowego z https://www.carmager.com/pol_m_BAGAZNIKI_Bagazniki-na-narty-43679.html.
Bagażnik tego typu montuje się na relingach, więc jest to procedura bardzo prosta, a jednocześnie zapewniająca stabilne i bezpieczne połączenie. Wiedzieć jednak trzeba, że jest to dość problematyczny sposób transportu, ponieważ narty cały czas podczas jazdy są odkryte. W efekcie tego dochodzi do ich zabrudzenia kurzem, a nawet solą drogową, która osadza się bardzo obficie na ich powierzchni. Na uwadze należy także mieć to, że odsłonięte podczas podróży narty mogą generować duży hałas podczas jazdy.

Uchwyt magnetyczny na dach

Niezwykle popularnym rozwiązaniem ostatnich lat jest specjalny magnetyczny uchwyt na narty. Do jego montaż nie trzeba mieć relingów, ani żadnej innej bazy, co znacznie zmniejsza koszt zakupu całego zestawu. Co więcej, sam montaż uchwytu zajmuje dosłownie kilka sekund.
Minusem jest jednak to, że takie uchwyty mogą być montowane jedynie na stalowych dachach. Jeśli dach jest aluminiowy lub też szklany, założenie takiego bagażnika na narty będzie niemożliwe.

Box dachowy na nary

Zdecydowanie najdroższym, lecz posiadającym także szczególne zalety rozwiązaniem jest box dachowy do auta. W tym wypadku ma się do czynienia z dużych rozmiarów pojemnikiem, do którego wnętrza chowa się narty. Zapewnia im to ochronę przed brudem i sola, a jednocześnie zmniejsza hałas podczas jazdy. Minusem boxów jest ich wysoka cena, waga, która podnosi spalanie, a także dość problematyczny montaż, który wymaga pomocy drugiej osoby.