Jak mądrze kupować kaski motocyklowe

Jak mądrze kupować kaski motocyklowe

Jednym z najważniejszych elementów stroju każdego motocyklisty jest po prostu kask. Szykując się do swojej pierwszej wyprawy czy rajdu, należy koniecznie w niego zainwestować, wybierając go w sposób mądry. Nie każdy kask motocyklowy będzie bowiem odpowiednim zabezpieczeniem dla swojego właściciela.

Szukając dla siebie idealnego kasku motocyklowego, warto zwrócić uwagę na to, że może mieć on różnorodną formę. Obecnie producenci tworzą aż cztery rodzaje tego produktu:

  • kaski integralne,
  • kaski szczękowe,
  • kaski otwarte,
  • kaski cross.

Który z nich będzie więc najlepszym wyborem?

1. Kask integralny
Inaczej nazywany kaskiem „full face”. Występuje on w formie jednolitej bryły i jest przy tym najbardziej uniwersalnym wyborem. Charakteryzuje go lekkość oraz funkcjonalność, ponieważ doskonale sprawdza się na różnych trasach.

2. Kask szczękowy
Poleca się go motocyklistom, którzy praktykują jazdę turystyczną i często podróżują po miastach. W każdej chwili można je bowiem tak otworzyć, aby zaczerpnąć szybko świeżego powietrza bądź uzyskać dodatkową wentylację.

3. Kask otwarty
Otwarty kask motocyklowy nie posiada powierzchni zabezpieczającej szczękę. Jako że jest lekki i stosunkowo niewielki, idealnie sprawdza się przy codziennych, zwłaszcza odbywanych latem podróżach.

4. Kask crossowy / off-roadowy
Bardzo specjalistyczny produkt, wybierany przez rajdowców i amatorów szybkiej jazdy. Myśląc o jego zakupie, warto pamiętać o tym, że należy dopasować do niego odpowiednie gogle, które dodatkowo zabezpieczą oczy.

Zastosowanie kasków off-roadowych

Tego typu kaski sprawdzają się u osób jeżdżących na jednym z dwóch typów pojazdów:

  • motocyklach cross,
  • motocyklach enduro.

Doskonale radzą sobie nawet na trudnych terenach, wywołujących liczne wstrząsy.

Budowa kasków off-roadowych

Kaski cross nie posiadają szyby, dlatego zazwyczaj kupuje się je wraz z kompatybilnymi z nimi goglami. Ich otwory wentylacyjne są natomiast wyposażane w specjalne filtry przeciwpyłowe, które chronią przed kurzem i zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Skorupa kasków crossowych charakteryzuje się ściśle zabudowaną szczęką, doskonale ją zabezpieczając.

Właściwości kasków off-roadowych

Mimo tego, iż off-roadowy kask motocyklowy ma doskonałe właściwości zabezpieczające, jest on na tyle lekki, że nie utrudnia jazdy. Waży przeważnie niewiele ponad kilogram, dlatego jest niemalże nieodczuwalny na głowie. Jako że gwarantuje on maksymalne bezpieczeństwo, będzie idealnym wyborem dla osób dbających o własne życie i zdrowie.