Domowe ładowarki do aut elektrycznych

Domowe ładowarki do aut elektrycznych

Domowe ładowarki do samochodów elektrycznych – hit czy niepotrzebny wydatek? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością szuka większość osób decydujących się na zakup samochodu elektrycznego i nieposiadających jeszcze owego sprzętu w swoim domu.

W zestawie wraz z autem mamy do dyspozycji ładowarkę przenośną, która ma nam umożliwić ładowanie samochodu w wybranym miejscu. Niestety, wiele osób uważa to za zbędny gadżet, bądź nadający się tylko w sytuacjach awaryjnych. Przenośna ładowarka obciąża instalację mocą jedynie około 2,3 kW, przez co ładowanie trwa 12 a czasem nawet i 24 godziny. Powoduje to poirytowanie i brak możliwości sprawnego korzystania z auta.

Dlatego też coraz więcej osób decyduje się zainstalować na swojej posesji domową ładowarkę auta. To koszt rzędu około tysiąca, bądź kilku tysięcy złotych. Rozpatrując to na przestrzeni lat, łącząc z powyższym rozwiązaniem ogromną wygodę i komfort użytkowania – zdecydowanie się opłaca! Domowa stacja ładowania wykorzystuje moc nawet dzięsięciokrotnie większą, aniżeli ładowarka przenośna – aż 22 kW. W porównaniu – stacje miejskie korzystają z 150 kW. To nieporównywalnie większa moc, jednak musimy pamiętać, iż nie zawsze są one dostępne i nie we wszystkich miastach.

Prąd przemienny a stały

Ładowanie auta może odbywać się za pomocą obydwóch z nich. Z tym że, jest pomiędzy nimi kilka różnic. Prąd stały wykorzystywany jest w miejscach publicznych, a ładowanie za jego pomocą jest zdecydowanie szybszym rozwiązaniem. Natomiast, prąd przemienny może pobierać bezpośrednio z gniazdka 230 V, jest wykorzystywany także w domowych stacjach ładowania.

Co wpływa na cenę domowej stacji ładowania aut?

Na jej ostateczny koszt składa się kilka podstawowych czynników. To przede wszystkim moc, jaka wykorzystywana jest do naładowania pojazdu, oczywiście im większa – tym nasz samochód szybciej będzie w pełni sprawny i gotowy do jazdy. Do całego kosztu tej usługi należy doliczyć także montaż przez profesjonalnego elektryka, to kwestia niezwykle ważna. Dobrze zainstalowana stacja jest w stu procentach bezpieczna a auta mogą być ładowane zarówno w dzień jak i w nocy. Dlatego też, aby nie bać się o własne życie i naszych współlokatorów – należy jak najlepiej zadbać o dobór fachowca. Ponadto domowe stacje ładowania jak każdy sprzęt posiadają różne dodatkowe funkcje, które oczywiście wpływają na koszt instalacji. Może być to możliwość połączenia sprzętu z siecią Wi-Fi czy GSM. Są to jednak dodatkowe aspekty, nieprzyczyniające się do naszego bezpieczeństwa.